zachmurzenie umiarkowane
14°
14°
czwartek
Reklama
“#włączmyślenie – bezpieczna sieć!” – sonda uliczna w Krzepicach
15 maja 2023 r. | 12:29
1

„Czy korzystasz z Internetu? Jak często i w jakim celu? Czy korzystanie z Internetu zawsze jest bezpieczne?” To pytania, które mieszkańcom gminy Krzepice zadawała młodzież z Młodzieżowego Klubu Wolontariatu działającego przy GOKu w Krzepicach, podczas przeprowadzonej w ramach projektu „#włączmyślenie – bezpieczna sieć!” sondy ulicznej.

Komenda Powiatowa w Kłobucku realizuje autorski program profilaktyczny pod nazwą „#włączmyślenie – bezpieczna sieć!”. W ramach programu kłobuccy policjanci wraz z partnerami projektu podejmują szereg działań, których celem jest wielopokoleniowa aktywizacja i edukacja społeczności powiatu kłobuckiego w zakresie zapobiegania aspołecznym zachowaniom i zagrożeniom w cyberprzestrzeni. Jednym z takich działań było przeprowadzenie wśród mieszkańców powiatu kłobuckiego sondy ulicznej. Zadania tego podjęła się młodzież z Młodzieżowego Klubu Wolontariatu Gminnego Ośrodka Kultury w Krzepicach, która opisała to wydarzenie w następujący sposób:

„To dla nas ogromny zaszczyt, że możemy uczestniczyć w programie profilaktycznym, który jest adresowany do młodych ludzi z całego powiatu kłobuckiego. Już na pierwszym spotkaniu z policjantakmi z Zespołu Profolaktyki Społecznej Komendy Powiatowej Policji w Kłobucku wiedzieliśmy, że to wyzwanie jest właśnie dla nas. Czuliśmy, że świetnie się w tym odnajdziemy i co najważniejsze – będziemy się rozwijać w wielu dziedzinach. Do klubu wolontariatu należą nasi rówieśnicy z terenu gminy Krzepice (głównie uczniowie najstarszych klas szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych). Od dwóch lat tworzymy bardzo liczną grupę. Przychodzimy do domu kultury, aby robić coś więcej, aby brać udział w wyjątkowych akcjach i działać w różnych obszarach, bo po prostu jest to fajne i atmosfera jest niepowtarzalna. Tak też jest z programem #włączmyślenie - bezpieczna sieć!”. Pani Magda Zalewska, która prowadzi naszą grupę oraz wspaniały zespół policjantów i policjantek z komendy w Kłobucku, stale organizują dla nas zadania pozwalające na udział w niesamowitej przygodzie, która na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Dzięki szkoleniom, które zorganizowały dla nas policjantki st. asp. Agnieszka Furgalska i mł. asp. Aleksandra Śledziona, bezustannie zdobywamy wiedzę na temat zagrożeń czyhających w sieci i szeroko rozumianej cyberprzestępczości. Ogromne znaczenie miały dla nas zajęcia z asp. Joanną Więcek – Głowacz oficerem prasowym z Komendy Powiatowej Policji w Kłobucku oraz jej zastępcą asp. Kamilem Raczyńskim, którzy w bardzo profesjonalny sposób przygotowali nas do przeprowadzenia sondy ulicznej. Na warsztatach z policjantami dowiedzieliśmy się jak pracować z kamerą, mikrofonem, jak konstruować pytania, w jaki sposób nagrywać materiał. Każdy reporter mógł uczestniczyć w improwizowanych scenkach, słuchać wskazówek na temat swoich wypowiedzi. Zanim wyszliśmy w teren rozmawiać z ludźmi, zostaliśmy bardzo dobrze do tego przygotowani. Obecnie jesteśmy w trakcie montażu nagrań z sondy ulicznej, którą przeprowadziliśmy na terenie gminy Krzepice. To było dla nas wspaniałe doświadczenie, ponieważ nigdy nie zdarzyło nam się uczestniczyć w odprawie służbowej, dzielić się na patrole, przemieszczać po rejonie z policjantami, którzy byli dla nas „aniołami stróżami” podczas terenowych działań. Rozmowy z mieszkańcami naszej gminy były różne. Nie wszyscy chcieli uczestniczyć w badaniu sondażowym, ale zdecydowana większość była otwarta na naszą propozycję. Każdy rozmówca przedstawił swój punkt widzenia i wyraził ciekawe opinie. Teraz musimy się przygotować do opracowania materiału i sporządzenia sprawozdania.

W programie profilaktycznym "#włączmyślenie - bezpieczna sieć!” fajne jest to, że każdy partner projektu otrzymał od Policji zadania, które musi wykonać i którym musi sprostać. Każdy ma do wykonania coś zupełnie innego i nikt nikomu nie przeszkadza w realizacji swoich zadań. Jak złoży się wszystko w jedną całość, wyjdzie z tego coś super wyjątkowego – jesteśmy o tym przekonani. My również otrzymaliśmy swoje zadania, które są jednocześnie dla nas wyzwaniami. Naszą rolą jest zbadanie świadomości mieszkańców gminy Krzepice na temat zagrożeń, które czyhają w sieci, koordynacja kampanii promocyjno – informacyjnej, montaż nagrania filmowego z przeprowadzonej sondy, edukacja społeczności gminy Krzepice i nie tylko. Wnioski z udziału w programie, a w szczególności z przeprowadzonej sondy ulicznej omówimy podczas finału projektu, który odbędzie się na terenie gminy Krzepice w sołectwie Dankowice 21 czerwca bieżącego roku. Już teraz wszystkich bardzo serdecznie zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu. My też tam będziemy! Młodzieżowy Klub Wolontariatu Gminnego Ośrodka Kultury w Krzepicach będzie na pikniku bardzo widoczny i bardzo aktywny!

P.S. Jak dobrze, że ktoś myśli również o nas – młodych ludziach, którym po prostu „chce się chcieć”!

Dziękujemy!

Opracowała żeńska reprezentacja Młodzieżowego Klubu Wolontariatu z GOK w Krzepicach: Lena Korzekwa, Kinga Kęsik, Kaja Konieczna, Oliwia Szczepanik, Zofia Mazurek, Amelia Gajdos, Weronika Kostasińska, Patrycja Mońka, Klara Kulawik, Aleksandra Mońka, Martyna Wiktor, Marcelina Grabowska, Julia Spaczyńska”. /KPP w Kłobucku/Jedna odpowiedź do ““#włączmyślenie – bezpieczna sieć!” – sonda uliczna w Krzepicach”

  1. JAGA68 pisze:

    Jak dobrze, że Wam się po prostu „chce się chcieć”! BRAWO.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *