zachmurzenie duże
15°
15°
środa
Reklama
fot. Tauron
W gminie Krzepice będą obrączkować bociany
02 lipca 2020 r. | 10:51
2

TAURON Dystrybucja od lat opiekuje się bocianami i ich gniazdami znajdującymi się na słupach energetycznych, w ramach autorskiej akcji „Bocian Nasz”. Z początkiem lata priorytetem staje się wspieranie ornitologów w obrączkowaniu młodych ptaków. Tylko przy wsparciu energetyków badacze mają szansę dostania się do ptaków gniazdujących na liniach energetycznych, w tym także na terenie gminy Krzepice.

Mniej więcej od połowy czerwca ornitolodzy w całym kraju obrączkują potomstwo bociana białego.

Mniejsza ilość drzew i domów krytych strzechą sprawia, że bociany coraz częściej wybierają mieszkanie na słupach energetycznych. Taka lokalizacja jest dla nich bardziej komfortowa i atrakcyjna. Dla energetyków to dodatkowy obowiązek, bo dla bezpieczeństwa ptaków i sieci dystrybucyjnej domowiska bocianów wynosi się na specjalne platformy nad przewodami. Ptaki mają stabilną podstawę, odseparowaną od przewodów, w których płynie prąd oraz bezpieczne schronienie przed drapieżnikami. Niestety są one też niedostępne dla ornitologów, a przez to obrączkowanie nie jest możliwe bez wsparcia energetyków.

Obrączkowanie ma duże znaczenie dla TAURON Dystrybucja, bo szacuje się, że na infrastrukturze spółki jest ok. 1600 bocianich gniazd. To oznacza, że trzeba o nie nieustannie dbać. Ptaki każdego roku nadbudowują konstrukcje nawet o 30 cm w górę. W efekcie gniazdo staje się przerośnięte, a jego waga przekracza nawet kilkaset kilogramów. Wysokie i ciężkie gniazdo zagraża ptakom i sieci energetycznej. Dlatego energetycy TAURON Dystrybucja regularnie oczyszczają domostwa bocianów i wynoszą je na specjalne platformy. Zapewniają tym samym bezpieczeństwo ptaków i bezawaryjność sieci. /Tauron/2 odpowiedzi na “W gminie Krzepice będą obrączkować bociany”

  1. Piotr pisze:

    tak sie opiekuje ze na ul. Kuków zlikwidowali gniazdo. Bociany przylecialy , niestety jego wybranka odleciala a on sam buduje gniazdo na slupie obok.Morze by tak gmina wspomogla go stelarzem pod gniazdo

    • Czytelnik pisze:

      Nie tauron zlikwidował tylko gmina na uporczywe starania tam mieszkających więc radzę się doinformować a dopiero później pisać komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *