zachmurzenie duże
15°
15°
środa
Reklama
Od dziś obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej!
16 kwietnia 2020 r. | 11:55
0

Dziś oficjalnie został wprowadzony obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. To może być chustka, szalik czy materiałowa maseczka. Maseczki wielorazowe, aby zachować ich sterylność, powinniśmy prać regularnie w wysokiej temperaturze.

Obowiązkowe zasłanianie nosa i ust obowiązuje w komunikacji publicznej, zakładach pracy, kościołach, bankach, na osiedlowych terenach wspólnych, czy innych miejscach publicznych.

Zakrywanie twarzy nie obowiązuje w samochodzie, w którym przebywa lub porusza się jedna osoba albo jedna osoba z dzieckiem do 4. roku życia, dziecka do ukończenia 4 roku życia, osoby, która nie może zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym albo głębokim lub niesamodzielności; okazanie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie nie jest wymagane oraz osoby wykonującej czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach (straganach), z wyjątkiem osoby wykonującej bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów.

Zakaz nie dotyczy również kierującego środkiem publicznego transportu zbiorowego lub pojazdem samochodowym wykonującym zarobkowy przewóz osób, jeżeli operator publicznego transportu zbiorowego albo organizator tego transportu albo przedsiębiorca wykonujący działalność w zakresie zarobkowego przewozu osób, zapewnia oddzielenie kierującego od przewożonych osób w sposób uniemożliwiający styczność; duchownego sprawującego kult religijny, w tym czynności lub obrzędy religijne, podczas jego sprawowania oraz żołnierza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i wojsk sojuszniczych, a także funkcjonariusza Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, wykonujących zadania służbowe, stosujących środki ochrony osobistej odpowiednie do rodzaju wykonywanych czynności.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *